AB’nin 2022 bütçesi belirlendiAvrupa Birliği’nin genel bütçesinde gelirler 169,5 milyar euro, harcamalar ise 170,6 milyar euro olacak şekilde 2022 yılı harcamaları konusunda uzlaşıldı.


AB'nin 2022 bütçesi belirlendi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Avrupa Parlamentosu (AP) ile yapılan 2022 yılı bütçe müzakerelerinde uzlaşı sağlandığını açıkladı.

BÜTÇE ÇEVREYE VE EKONOMİK TOPARLANMAYA ÖNCELİK TANIYACAK

Buna göre, AB’nin gelecek yılki bütçesinde gelirler 169,5 milyar euro, harcamalar ise 170,6 milyar euro düzeyinde gerçekleşecek. Bütçe, ekonomik toparlanma, iklim değişikliğiyle mücadele, yeşil ve dijital dönüşüm gibi alanlara öncelik verecek.

BÜTÇE ONAYA SUNULACAK

Bütçe konusunda sağlanan uzlaşmanın ardından, AB Konseyi ile AP’nin bütçe anlaşmasını resmi olarak onaylaması gerekiyor.

AB nin 2022 bütçesi belirlendi #1

AB BÜTÇESİ BÜTÜNLEŞMEYİ GÜÇLENDİRİYOR

AB üyesi ülkeler tarafından ortak şekilde belirlenen siyasi ve ekonomik hedefleri gerçekleştirmek üzere kullanılan bütçenin önemli bir bölümü, üye ülkeler arasında ekonomik ve siyasi bütünleşmeyi güçlendirmeyi amaçlıyor.

AB bütçesinde gelir kalemleri, büyük ölçüde üye ülkeler tarafından sağlanan kaynaklardan, harcamalar kısmı ise tarım, ekonomik ve yapısal fonlar, araştırma, eğitim, dış ilişkiler, genişleme ve idari giderlerden oluşuyor.

AB bütçesinin denetimini ise Lüksemburg merkezli Avrupa Sayıştayı yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir