Dijital hizmet vergisinden 2022’de 2.7 milyar lira bekleniyorDevletin, hayatımıza geçen yıl giren dijital hizmet vergisinden önümüzdeki yıl 2 milyar 733 milyon lira gelir beklediği bildirildi.


Dijital hizmet vergisinden 2022'de 2.7 milyar lira bekleniyor

2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi verilerine göre, dijital hizmet vergisinden elde edilen gelirin gelecek yıl artması öngörülüyor.

GEÇEN YIL MART AYINDA UYGULAMAYA GİRDİ

Türkiye’de, hasılatı 20 milyon lirayı, dünya genelinde 750 milyon euro veya muadili yabancı para karşılığı Türk Lirası’nı aşan şirketler, geçen yıl mart ayından itibaren dijital hizmet vergisi mükellefi oldu.

GEÇEN YIL1.6 MİLYAR LİRA GELİR SAĞLANDI

Söz konusu vergiden geçen yıl, 1 milyar 60 milyon 955 bin lira gelir elde edildi.

Dijital vergi gelirleri artacak

8 AYDA VERGİ GELİRİ İKİYE KATLANDI

Bu yıl da ocak-ağustos döneminde dijital hizmet vergisinden devletin kasasına 2 milyar 283 milyon 706 bin lira girdi. Böylelikle söz konusu vergiden 8 ayda, geçen yıl toplamının 2 katından fazla gelir sağlandı.

GELİRİN YÜZDE 19,7 ARTMASI BEKLENİYOR

Gelecek yıl tahsil edilmesi beklenen tutar ise 2 milyar 733 milyon lira olarak hesaplandı. Böylece 2022 yılında dijital hizmet vergisinden elde edilen gelirin yüzde 19,7 artması bekleniyor.

Dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetlerinden elde edilen gelire ilişkin dijital hizmet vergisi oranı yüzde 7,5 olarak yürürlüğe girmişti. Bu oran, Cumhurbaşkanı kararı ile hizmet türleri itibarıyla ayrı ayrı veya birlikte yüzde 1’e kadar indirilip, iki katına kadar artırılabiliyor.

Dijital vergi gelirleri artacak

YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEYENLERİN HİZMETLERİNE ERİŞİM ENGELLENİYOR

Dijital hizmet vergisi muhatapları, ilgili vergiye ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmezse sundukları hizmetlere erişim engellenebiliyor.

ENGELLENME KARARI BTK TARAFINDAN UYGULANIYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı, engelleme kararı verilmeden önce, dijital hizmet sağlayıcısı ya da Türkiye’deki temsilcisine ihtarda bulunarak, yükümlülüğün 30 gün içinde yerine getirilmesini talep ediyor. Buna rağmen gereğinin yapılmaması halinde, alınan karar erişim sağlayıcılarına bildirilmek üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) gönderiliyor ve BTK tarafından hizmet sağlayıcısına erişim önlenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir