Fatih Dönmez’den doğalgaz faturaları için öneri: Evi az ısıtınBakan Fatih Dönmez, başta doğalgazda olmak üzere enerji kullanımı konusunda tasarruf önerilerinde bulundu.

Kışın gelmesiyle vatandaşın aklında tek bir soru; doğalgaz faturaları…

Tüketiciler, her yıl artan doğalgaz fiyatları karşısında faturalarla baş etmeye çalışırken, bu konu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 bütçe görüşmelerinde gündeme geldi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enerji kaynaklarının fiyatları yükselirken bu soruna çözüm için bütçe görüşmelerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz ve elektrik kullanımı konusunda tasarruf önerisinde bulundu.

Fatih Dönmez den doğalgaz faturaları için öneri: Evi az ısıtın #1

“YÜZDE 10-15 TASARRUF SAĞLAMA İMKANIMIZ VAR”

Özellikle doğalgaz için evlerin daha az ısıtılması gerektiğini belirten Bakan Dönmez, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle kamuda örnek olalım öncü olalım diye 2023 yılına kadar yüzde 15’lik bir tasarruf hedefi belirledik . Burada çok basit tutum, davranış biçimlerimizi değiştirerek bile sadece iş yerlerimiz açısından değil evlerimizde de bu kadar tasarrufu aslında yüzde 10-15 sağlama imkânımız var.

“1 DERECE İLE YÜZDE 7 FATURAYA KATKI VAR”

1 derecelik sıcaklık değişikliğinin yani kışın 23 yerine 22 derecede evinizi ısıtmanızın sizin aylık faturanıza etkisi yüzde 7. Yazın da eğer klimayla soğutuyorsanız yine örneğin, 18 derecede soğutacağınıza 19 derecede soğutmuş olsanız yüzde 7 faturanıza katkı var.

“BU VATANDAŞLIK GÖREVİDİR”

Bunun yediden yetmişe herkesin yapması gereken,  adeta bir vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu kaynaklarda dışa bağımlıyız.”

Fatih Dönmez den doğalgaz faturaları için öneri: Evi az ısıtın #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir