sigara-fiyatlari

Sigara içen kişi sayısı ülkemizde genel nüfusa oranla bir hayli fazladır. Sigara vazgeçilmesi çok da kolay olmayan bir alışkanlıktır. Ancak sigaranın zararları artık herkesin malumudur. Bu nedenle devlet bir takım yasaklarla sigara kullanımının azaltılmasını amaçlamaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığının yürüttüğü birçok çalışma ile sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olunmaktadır. Sigara fiyatları yalnızca sigara üreticilerinin inisiyatifinde olan bir değişken değildir. Zira sigara fiyatları üzerinde devletin uyguladığı bir takım vergiler bulunmaktadır. Bakanlar Kurulu kararları ile sigara üzerindeki vergiler belirlenmektedir. Bakanlar Kurulu kararları sonrasında alınan kararlar Resmi Gazete’de yayınlanmakta ve ardından sigara üreticilerinin belirlediği politikalar sonrasında sigara fiyatları üzerinde bir takım zamlar uygulanmaktadır.

Sigara fiyatları, Bakanlar Kurulu’nun 2013 yılında aldığı kararlar ile birlikte zamlanmıştır. Resmi Gazete’de de yayımlanan kararlar sonrası sigara üzerinde halihazırda yüzde 65 olan nispi vergi oranı, yüzde 65.25′e yükseltilmiştir. Ayrıca devlet sigara üzerinde paket başına 2.9 lira maktu tutar almaktayken bu oran da 3.15 liraya yükseltilmiş olup paket başına 9 kuruş daha maktu vergi eklenmiştir. Tüm bu yapılan düzenlemelerden sonra devlet bir paket sigara üzerinden yüzde 80 civarında vergi alırken bu oran yüzde 81.6′ya çıkarılmıştır. Bunu basit bir oranla göstermek gerekirse devlet 8 liralık bir sigaradan 5.22 lira vergi alıyorken, yapılan düzenlemelerin ardından bu tutar 6.53 liraya yükseltilmiştir.

Yapılan bu düzenlemeler sonrasında devletin sigara üzerindeki vergiyi arttırması sonucunda, sigara şirketlerinin alacağı kararlar doğrultusunda sigara fiyatları üzerinde bir takım fiyat artışları yaşandı. Bir çok sigara tiryakisinin merakla beklediği sigara zamları için son kararı veren şirketler, kendi politikaları doğrultusunda fiyat artışlarına gitti. Elbette sigara fiyatlarındaki artış beklentileri sonucunda sigara satan yerler sigaraları raflardan indirip, zamları bekledi. Nihayetinde sigara firmalarının aldığı kararlar sonucunda sigara fiyatlarının neredeyse tümünde artışlar yaşandı. Ülkemizin en büyük sigara üreticileri Philip Morris veJapon Tobacco International (JTI) sigara fiyatlarını belli oranlarda arttırdı. Son yapılan zamların ardından piyasadaki en ucuz sigara fiyatı 6 liranın üzerine çıkarken Marlboro, Parliament gibi sigara fiyatları 10 lira seviyesine yaklaşmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>